רלסים

רלסים ברזל פלדה

כבר כ 20 שנה שגם בארץ קבלנים מודעים ליתרון המשמעתי שקורות פלדה מציעות (רלסים), וזאת בעוד שברחבי העולם נעזרים לא מעט באלמנט הייחודי הזה לאורך שנים רבות. מכאן שרלסים מככבים בארץ לא רק עבור תמיכה בגגות, עבור בניית מיזמים גדולים ועבור חיזוק מבנים, אלא גם נהוג להיעזר בהם עבור בניית מגדלים, עבור תוספת של מרפסות ועוד.

קורות פלדה, או "רלסים" בהתאם למונח המקצועי, הם אמצעי משמעותי עבור חיזוק ובניית מבנים, כך שבלא מעט פרויקטים שנוגעים לתכנון קונסטרוקציה רלסים מהווים חלק מהותי מסך התהליך, כך שבין היתר נחוצה מעורבות של מהנדס בניין, וזאת כדי שזה יחליט אלו סוגים של רלסים נחוצים, מהי הכמות המתאימה, מהו אופן התקנה הנכון ביותר וכדומה. מכאן שאם גם אתם מחפשים תחליף אידאלי עבור עמודי תמך, נראה שגם אתם שוקלים להיעזר בקורות פלדה (רלסים) כפתרון, ופה אתם מוזמנים ללמוד אלו סוגי רלסים קיימים, מתי נעזרים בהם, אלו יתרות יחסיים הם מציעים, מהן העלויות וכדומה.

יתרונות השימוש ברלסים

שיקולי נפח – כידוע רלסים עשויים מפלדה, ועל כן יחסית לבטון הם תופסים הרבה פחות נפח, וזאת מבלי לאבד מאפקט התמיכה והחוזק המבני.

שיקולי ניקיון – עבודה עם רלסים במקום עם בטון מייצרת סביבת עבודה נקייה ומסודרת.

לא מאבדים שטח – הרבה פעמים כדי לתמוך בתקרה מציבים עמוד באמצע החלל, כך שהוא פוגם בתנועה החופשית במרחב ואף מהווה פגיעה אסתטית. מכאן שאם רוצים להימנע מתוספת של עמוד שכל ייעודו להעניק תמיכה, ניתן להיעזר בקורת פלדה שצמודה ישירות לתקרה, כך שעונים על המטרה מבלי לגרוע במרחב ובנראות הכללית.

שיקולי עיצוב – הרבה מעצבים מראש מעדיפים להיעזר ברלסים, וזאת כיוון שהם מאפשרים להרחיב את המבנה וכיוון שהם בין היתר מעניקים היבט עיצובי ייחודי. למה הכוונה? ובכן רלסים יכולים להישאר חשופים ובכך לתמוך בעיצוב בעל מאפיינים אורבנים, ואף רלסים יכולים להיצבע בכל גוון רצוי ועל כן להוות תוספת עיצובית מודרנית.

שיקולי בטיחות – שלד שעשוי מרלסים נחשב אידאלי כנגד אסונות שנוגעים לרעידות אדמה. עובדה זו מסבירה מדוע ברחבי העולם נוטים לבנות גורדי שחקים מרלסים.

גמישות תכנונית – מבחינת תכנון עתידי, בחירה ברלסים גבוהים פותחת פתח להוסיף בהמשך הדרך קומה בקלות יתרה, כלומר רלסים מעניקים גמישות תכנונית.

שיקולי זמן – עבודה על רלסים מקצרת בלא מעט סיטואציות את היקף העבודה. עבור על שלושת הסיבות הבאות:

» אם מבקשים להעלים את הקורה, ניתן להיעזר בעבודה גבס פשוטה ומהירה, וזאת לעומת עבודה יותר איטית שנוגעת לטיוח של בטון.

» תוספת של רלסים ניתן לבצע בתוך יממה, ואם נבחן את החלופה, נמצא שחיזוק המבנה ע"י בטון בקלות עשוי לקחת כחודש ימים, וזאת כי בין היתר יש צורך להשקיע בטפסנות ולחכות שהבטון יתייבש לגמרי.

» כאשר מתכננים מבנה שמושתת על רלסים, חלק עיקרי מסך העבודה ניתן לבצע במפעל, כך שרק נותר להרכיב במקום הייעודי – עובדה שמייעלת ומזרזת את הקמת הפרויקט.

רלסים
רלסים ברזל

מה חשוב לקחת בחשבון כשמתקינים רלסים?

  • גובה תקרה – כאשר נעזרים ברלסים יש לקחת בחשבון שהגובה של התקרה מצטמצם במעט, אם כי מדובר בשינוי מזערי שלרוב אינו משמעותי.

  • סוגים – בתחום של הרלסים ניתן למצוא אינספור סוגים, כך שניתן לבצע התאמה מלאה בין הדרישות של איש המקצוע (הקונסטרוקטור) לבין ההיצע הקיים בשוק. כאן נציין שרלסים נבדלים האחד מהשני מבחינת אורך, סוג הפלדה, המידה והעובי של החומר. אנחנו בפרגולה ישראלית מחזיקים מבחר מגוון של רלסים, ואף יודעים להזמין סוגים בהתאם לכל צורך ודרישה. מעבר לכך, אם מתכננים פרויקט אישי, טוב לדעת שהניסיון הרב שלנו מאפשר להמליץ לגבי הסוגים המתאימים, וזאת כמובן בהתאם לאופי של כל פרויקט ופרויקט.

  • איכות – גם לרלסים יש תקן (תקן EN 10025), ועל כן כאשר עומדים לרכוש רלסים הכרחי לוודא שהם מיישרים קו עם התקן, ממש כפי שאנחנו בפרגולה ישראלית מקפידים.

  • רלסים רגילים ונסתרים – לצד רלסים שנראים עין, גם יש רלסים מוסתרים. כך למשל ניתן להלביש על הרלסים קיר גבס ואף חיפוי עץ – תלוי מהו השיקול הפרקטי והעיצובי.

התקנה של רלסים

בין אם מבקשים להתקין רלסים ובין אם מבקשים להסיר עמודי בטון קיימים כדי להתקין במקומם רלסים, הכרחי לערב איש מקצועי, כגון קונסטרוקטור ומהנדס. מדובר בסוג העבודות שבהן הקפדה יתרה והבנה מקצועית הם סופר חשובים.

כאן נחדד שהתחלת התהליך יוצאת לדרך כבר בתכנון האדריכלי, תכנון שבין היתר לוקח בחשבון שיפועים, גובה, עומסים וכדומה. לאחר שלב זה מהנדס קונסטרוקטור נכנס לתמונה, כאשר הוא עובד בצמוד למסגר ולאדריכל. כמו כן, המהנדס מקבל החלטות לגבי הסוג האידאלי של הפרופיל ולגבי המידות של הרלסים, ואף מהנדס מקבל החלטות לגבי המיקום האידאלי עבור רלסים שמעוגנים לרצפת בטון קיימת, כאשר הרבה פעמים נעזרים בעוגנים ייעודיים.

באלו מקרים קונסטרוקטורים מעדיפים קורות פלדה (רלסים) על פני עמודי בטון יצוקים? ובכן מדובר במגוון נרחב של תרחישים. להלן טעימה:

  • כאשר מדובר במבנים לוגיסטיים, כגון מחסנים.
  • כאשר קיים היתר בנייה שמאפשר לבנות קומה שנייה, אך ראשית נדרש לחזק את המבנה הקיים.
  • כאשר התקרה שעומדת על הפרק מורכבת מאגדים, או מקורות פלדה (בעיקר בתחום התעשייה).
  • כאשר רצפת בטון מטמיעה בתוכה תקרת פלדה.

רלסים מחיר

מהו הקשר בין סוגי רלסים למחיר הסופי? ובכן כאשר עומדים לבחון מהו המחיר של רלסים, יש לקחת בחשבון מספר אלמנטים שמשפיעים על המחיר הסופי. מכאן שאם מבקשים לקבל הצעת מחיר ריאלית, מוטב להבין מראש האם מחפשים רלסים מברזל או מפלדה (יש כל מיני סגסוגות), מהו המפרט הטכני, מהי הכמות הרצויה, האם נדרשת הובלה, איזה סוג של פרופיל נדרש וכדומה. כל אלו פרמטרים שקונסטרוקטור מקצועי צריך לתת עליהם את הדעת, כלומר לפני שניגשים לברר מהו הקשר בין רלסים ברזל למחיר, נדרשים להכין מפרט מדויק.

כל הסיבות להיעזר ברלסים עבור תוספת של מרפסת

לא מעט שמבקשים לשפץ את הבית בוחרים להוסיף מרפסת, ופה נמצא שימוש נרחב ומועדף ברלסים. במקרה זה הרלסים נכנסים לתוך בית ועליהם יוצקים בטון. מדוע אם כן זוהי השיטה המועדפת – מדוע לא נעזרים בבטון מזוין (כנהוג בבתים חדשים)? ובכן כיוון שבמקרה זה גם קשה להתחייב לאיכות החיבור שבין שתי היציקות (של המרפסת החדשה ושל הבית הקיים) וגם כיוון ששימוש בברזל בנייה רגיל מצריך להרוס חלק מהרצפה הקיימת בבית (כדי לחבר כראוי בין שני המישורים). מכאן כאשר בוחרים במרפסת שעשויה מרלסים אין צורך להרוס את הקיים, אלא רק להוסיף את התוספת הרצויה.

עוד נציין שכאשר בוחרים להיעזר ברלסים עבור תוספת של מרפסת, נמנעים מעמודי תמיכה חיצוניים שפוגעים בנראות, ואף מדובר בצורת בנייה יותר קלה מבחינת משקל, כך שפחות "מעמיסים" על המבנה ובמקביל זוכים להעמיס יותר על המרפסת. פה נציין שלא כל קבלן יודע לעבוד עם רלסים, ועל כן הכרחי לוודא שהפרויקט שעומד על הפרק מסתמך על תכנון מושכל מבחינת קונסטרוקציה, ובמקביל על קונסטרוקטור שבקיא בתחום.

רלסים מזמינים דרך חברת פרגולה ישראלית!

אנחנו בחברת פרגולה ישראלית מספקים מגוון נרחב של רלסים ומבצעים עבודות והתקנות בתחום, מעבר להקפדה על התקנה נכונה תוף ייעוץ עם מהנדסים בעת הצורך, אנו מקפידים שכל הרלסים שנמצאים ברשותנו עומדים בתקנים המחמירים ביותר. מכאן שאם עומדים לפני פרויקט קונסטרוקטיבי שמצריך רלסים כאלו או אחרים, מוזמנים לפנות אלינו ולבצע הזמנה הכולל גם התקנת רלסים מומלצת ומקצועית.

כמו כן חברתנו עוסקת מזה שנים רבות בייצור והתקנת מגוון מוצרי האלומיניום והברזל, כגון מדרגות ברזל, מעקות ברזל, שערים וגדרות מאלומיניום ועוד…

בחירה נכונה מתחילה בידע. יש לכם שאלות בנושא? אנחנו כאן.

התקשרו עכשיו:

אנחנו מאמינים בידע. נשמח לסייע ולייעץ לכם על מגוון מוצרי אלומניום החדישים שלנו, כאלו שיהפכו את הסביבה והחצר שלכם מודרנית יותר.

להצעת מחיר מנצחת!

השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם

דילוג לתוכן