מעקה ברזל למדרגות

מעקות ברזל מעקה למדרגות

מעקה ברזל למדרגות – לעלות בגרם מדרגות עשויה להיות חוויה מעט מלחיצה, אך כאשר לצד המדרגות מותקן מעקה, ניתן לחוש בטוחים, ועל כן גם אם לא היה תקן שמחייב התקנה של מעקה לצד גרם המדרגות, נראה שעדיין הרוב היה נוהג כך. מדובר באלמנט שמעניק תחושת ביטחון ושמונע בפועל מצבים מסוכנים, כגון מעידה ואף נפילה בין שני מפלסים.

מכאן שאם גם אתם מחפשים מעקה ברזל למדרגות, מוזמנים ללמוד לאלו דגשים מוטב לשים לב, אלו עיצובים קיימים, מהן העלויות, באיזה גובה נכון להתקין מעקה, כיצד מייצרים מעקות ברזל למדרגות, מהו הליך ההתקנה ועוד.

אז אם גם אתם מחפשים מעקות ברזל למדרגות שיגרמו לכם לחוש בטוחים ולסך הבית להיראות הרבה יותר מרשים ושלם מבחינה עיצובית, מוזמנים להיעזר בידע הרב שצברנו לאורך השנים, באנשי המקצוע המובילים שלנו, בשפע העיצובים הקיימים, ובאלו שאנחנו יודעים לייצר לפי דרישות אישיות.

מה אומר החוק לגבי התקנת מעקה ברזל למדרגות?

גם בארץ, כמו בהרבה יעדים אחרים, החוק מתייחס להתקנה של מעקה לצד גרם מדרגות. לפי התקן הישראלי כל גרם מדרגות שכולל כ3 מדרגות (ויותר), נדרש לשלב מעקה. המעקה עצמו יכול להיות משלל חומרים, כולל ברזל כמובן שידוע כחומר עמיד ומאוד חזק.

הגובה של המעקה צריך להיות לפחות בגובה של 105 ס"מ, כאשר הרווחים שבין המעקה עצמו למוטות לא יכולים להיות גבוהים יותר מ8 ס"מ. נתון חשוב ביותר שמונע מילדים ומחיות להוציא את הראש דרך המעבר ובכך לסכן את שלומם. מעבר לכך, החלק העליון של המעקה המשופע (החלק שנע לאורך המדרגות) צריך להיות בגובה של מינימום 90 ס"מ ביחס לרצפה.

תהליך הגלוון עבור מעקות ברזל למדרגות

כאשר מדובר במעקה ברזל למדרגות שיושב מחוץ לבית, חשוב ביותר שחומר הגלם יהיה מגולוון, כך שאין שום סכנה שהמעקה המרשים יסבול מחלודה. תהליך זה אנחנו מקפידים לבצע במפעל, כאשר לרוב בוחרים בשיטה היותר איכותית (ויקרה) – גלוון חם. שכבה זו מוסיפה שכבת הגנה (של 80 מיקרון אבץ) שמסייעת למנוע כראוי חלודה. לשם כך מכניסים את המוטות של המעקה ישירות לאמבטיית אבץ. כמו כן, אם מדובר במעקה מברזל למדרגות שנמצאות בתוך הבית, הרי שאז תהליך מעין זה פחות הכרחי, ואף עבור מקרה שכזה ניתן לבחור בשיטת גלוון קרה, כזו שמוסיפה שכבת אבץ יותר דקה (מדובר בשכבה של 15 מקרון).

פה נציין שגם לתהליך הצביעה יש חשיבות רבה. לא כל צבע מספיק איכותי, בטח שלא עבור מעקה ברזל שמותקן לצד מדרגות חיצוניות.

כיצד מתקינים מעקות ברזל למדרגות?

התקנה מקצועית של מעקה לצד גרם המדרגות מאוד חשובה. האיכות של ההתקנה תכריע עד כמה ההתנהלות לצד המדרגות תהיה בטוחה ועד כמה התוצאה תהיה מרשימה ותחזיק מעמד לאורך זמן. כאן נהוג שמסגר מטפל בעבודה, כאשר בין היתר תפקידו לרתך בין החלקים בבית הלקוח, וזאת כי לרוב מדובר במעקות ברזל גדולים שלא ניתן להביא לבית הלקוח כמקשה אחת.

טרם הפעולה המרתך מחפה את האזור המידי, כך שעבודת הריתוך לא תיפגע בסביבה המידית. כמו כן, כחלק מתהליך הריתוך הגלוון הנקודתי נפגע, ועל כן נעזרים בתרסיס אבץ קר שמחדש את הגלוון בנקודות החיבור. לאחר שהמעקה מחובר ומציג נראות שלמה, מגיע השלב הקריטי ביותר – קיבוע המעקה לצד גרם המדרגות. כאן נהוג להיעזר בעוגן כוח. מדובר בבורג ג'מבו שלאחר הטמעתו בחומר הוא מתעבה.

עוד נציין שחשוב ביותר לוודא שהמסגר מקפיד לשמור על רוחב שנע בין 8 ל 13 ס"מ בין המעקה למוטות והוא מקפיד על גובה התקנה תקני (מעל ל105 ס"מ מעל הרצפה). מעבר לכך חשוב להקפיד שבתום ההתקנה לא יופיעו פינות חדות, כך שכולם יזכו לנוע בבטחה.

עוד ראוי לציין שאם אתם שומרי מסורת או דתיים, ניתן לשלב בשלב ההתקנה ברכה. שנסביר? ישנה מצווה "ועשית מעקה לגנך", וזאת מתוך מטרה לשמור על הנפש מפן פגיעה. אי לכך כאשר מתקינים מעקה ליד גרם מדרגות יש שנוהגים לברך ברכה מיוחדת ("ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וצוונו לעשות מעקה"). לשם כך יש לבקש מהמתקין שיאפשר לקחת חלק קטן במהלך ההתקנה (למשל הברגה נוספת), כך שלפני הפעולה מוזמנים לומר את הברכה.

דירת קבלן? משדרגים את המעקה!

רבים מהאנשים שרוכשים דירה מקבלן, בוחרים לשנות מספר דברים טרם המעבר (הליך שמכונה "שינויי דיירים"), כך שלצד שדרוג המטבח, גם רבים בוחרים להחליף את המעקה שמגיע כחלק מהסטנדרט. במקרה שכזה מומלץ לבחון מהי העלות של המעקה הקיים ולקזז אותה מהעלות של המעקה הרצוי. כאן נציין שמדובר בהחלטה שמוטב לקבל בהקדם טרם עוברים לדירה, ואף נציין שמדובר בהחלטה חכמה, וזאת כי מעקה סטנדרטי בבית הרבה פעמים פוגע בצורה ניכרת בעיצוב הפנים, כך שבהחלט יש טעם לשקול להזמין מעקה ברזל למדרגות שעונה על סך הדגשים העיצוביים.

מעקה ברזל למדרגות
מעקות ברזל מעקה למדרגות
מעקה ברזל למדרגות פנים

שלבים בבחירת מעקה ברזל למדרגות

בין אם מדובר בבית חדש ובין אם מדבר בבית שעובר שיפוץ, מוזמנים להבין כיצד בוחרים דרכנו מעקה ברזל למדרגות. ובכן ראשית מבינים מהו הסגנון הרצוי, רואים דגמים ונסגרי םעל סגנון מסוים. לאחר מכן אנחנו מסייעים לקחת מידות, כך שמראש תדעו מהי המשמעות הכספית של כל דגם רצוי. מהו השלב הבא? עוברים לשלבי השרטוט ולבסוף אנחנו עוברים לשלבי הייצור וההתקנה.

לרשותכם השלבים בנקודות:

 • מבינים מהם הצרכים
 • לוקחים מידות
 • בוחרים דגם
 • מקבלים הצעת מחיר
 • עוברים לשלב של השרטוטים
 • עורכים תיקונים ומאשרים
 • בונים מאפס את מעקה הברזל הרצוי למדרגות
 • מתקינים בבית הלקוח

מהן העלויות של מעקות מברזל למדרגות?

מעקות ברזל למדרגות עשויים להיות יותר יקרים ממעקות מעץ ואפילו יותר ממעקות שעשויים מנירוסטה, אך הם מעניקים נראות שאין שנייה לה, עמידות נהדרת והזדמנות לשלב אינספור עיצובים רצויים, וזאת באמצעות עבודת נפחות. פה נציין שהמחיר של מעקה ברזל למדרגות מושפע מ5 הגורמים הבאים:

 1. המבנה הנדרש של המעקה, בהתאם לקונסטרוקציה של גרם המדרגות. יש להבין שמשנה האם מדובר במעקה ישר, או במעקה אמורפי שנדרש לנוע לצד מדרגות לולייניות.
 2. האורך של המעקה (נהוג לחשב לפי מטר רץ).
 3. סוג הגלוון שהמעקה עובר. כך למשל נציין שאם מדובר במעקה מברזל למדרגות חוץ, נדרש לשלב הליך גלוון חם שנחשב יחסית יקר (אם כי מוביל לתוצאות מאוד איכותיות).
 4. סוג וכמות העיטורים הרצויים לאורך המעקה.
 5. האופן שבו צובעים את המעקה. שנסביר? משנה אם מדובר במעקה ברזל למדרגות בגוון טבעי, או במעקה ברזל למדרגות שצבוע בגוון ייחודי באמצעות תנור, או באמצעות פסיטולט (שיטת ריסוס).

 

באופן כללי ניתן לומר שהמחיר של מעקה ברזל למדרגות עשוי לנוע בין 800 ל1000 ש"ח למטר, וזאת כאשר אין תוספת של עיטורים אומנותיים. מהו המחיר כאשר משלבים פריטים מיוחדים? ובכן במקרה זה העלות מזנקת. עשויה בקלות לנוע בין 1,300 ל1,550 ש"ח למטר. עם זאת, כמובן שאין גבול למחיר, כך שאם בוחרים בדגם ייחודי ויוקרתי, ניתן גם להגיע למעל ל 2,000 ש"ח למטר. מכאן שאם נבקש להתחיל להבין בכמה עבודת נפחות שכוללת עיטורים מקפיצה את המחיר, נמצא שמדובר בתוספת שנעה בין 100 ל300 ש"ח למטר.

הכול אודות עיצובים של מעקות ברזל

אם נתחיל מההיבט הכי מרתק בתחום של מעקות מברזל למדרגות, נתמקד בנושא של העיצוב. מעקה ברזל למדרגות יכול להציע קווים ישירם, קווים מפותלים, קווים אמורפים, שילוב של יצירות אומנות (כגון עלים, ענפים, אשכול ענבים, ציורים ודמויות של אנשים), יכול להתמקד בצורות גיאומטריות, יכול לשחק עם עובי פרופיל משתנה, יכול לשלב בין מראה נקי לעיטורים וכדומה.

מעבר לכך, מעקה ברזל למדרגות יכול להגיע בשלל גוונים, אם כי הרוב הגדול לא ייבחר במעקה ברזל למדרגות בגוון מיוחד, אלא ייבחר לשמור על הגוון הכהה והייחודי לחומר הגם ברזל. עם זאת, יש כאלו שבוחרים לצבוע את המעקה בגוון לבן או בגוון נחושת, אם כי תמיד ראוי לזכור שמעקה ברזל למדרגות יכול להגיע גם בגוון צהוב, כחול וירוק – יש אינספור אפשרויות, בדיוק כמו שיש כאשר בוחרים להתקין מעקות מאלומיניום.

כיצד בוחרים עיצוב של מעקות ברזל למדרגות?

רבים שמבקשים לבחור מעקה ברזל למדרגות מתקשים לקבל החלטה איזה מעקה עדיף. היכולת לעבד את הברזל יחסית בפשטות ולייצר ממנו אינספור דגמים מרהיבים בהחלט מקשה על הליך הבחירה, ועל כן הכנו עבורכם מספר שאלות שיעזרו להתמקד בסוג העיצוב האידאלי ביותר נקודתית עבורכם.

 • האם מחפשים מעקה ברזל למדרגות עבור בית בסגנון מודרני, הייטקיסטי, אורבני, כפרי, וינטג' וכדומה?
 • האם מבקשים שמעקה ברזל למדרגות ישלים את העיצוב של הבית, או לחלופין ייצר קונטרסטיות מעניינת?
 • האם מבקשים שמעקה ברזל למדרגות ישתלב באופן הומוגני, או האם מעדיפים שהוא ימשוך תשומת לב? בנקודה זו ראוי לבחון האם העיצוב הנוכחי של הבית צריך אלמנט צבעוני או בעל נוכחות משמעותית, או האם יש מספיק "רעש" מסביב, ועל כן מחפשים מעקה ברזל למדרגות שייצור "שקט עיצובי".
 • האם המעקה למדרגות עומד להיות מותקן בבית שיש בו ילדים קטנים, ועל כן מבקשים להימנע ככול הניתן מפינות חדות ומעיצובים שמאפשרים טיפוס.
 • האם נתקלתם בסוג מסוים של מעקה שמשך את תשומת ליבכם והייתם רוצים וריאציה מעט שונה עבור הבית הפרטי שלכם?
 • האם אותו המעקה מברזל למדרגות אמור להיות מותקן בתוך או מחוץ לבית. אם הוא עומד להיות מותקן מחוץ לבית תיקחו בחשבון שאולי יטפס עליו צמח, וגם כאן ניתן למצוא השלכות עיצוביות שדורשות התייחסות.
 • האם דרוש מעקה רק בצד אחד של גרם המדרגות, או שדרוש מעקה כפול (גם עבור הצד השני). כאן יש לבחון האם בשני הצדדים המעקה עתיד להיראות זהה, או אולי מבחינה קונסטרוקטיבית הוא נדרש להיראות שונה.

עיצוב מעקות ברזל בהתאמה אישית

כפי שניתן להתחיל להבין, אצלנו בפרגולה ישראלית אתם מוזמנים ליהנות ממעקות custom made. כמובן שניתן לבחור דגם קיים מתוך הקטלוג העשיר שלנו, אך גם ניתן לקחת דגם קיים ולערוך בו מספר שינויים, וכמובן שגם ניתן לבקש עיצוב ייחודי.

אנחנו עובדים עם סקיצות, ותמיד מתמקדים בנתונים של גרם המדרגות, כך שההתאמה תהיה מלאה והעיצוב מדויק וייחודי. מכאן שבין אם מחפשים לשלב במעקה אלמנט של תנועה או יצירת אומנות, מוזמנים למצוא אצלנו את המעקה האידאלי ביותר עבור גרם המדרגות והעיצוב הכולל של הבית. מוזמנים להיעזר ולהתייעץ בצוות המעצבים שלנו!

נפחות שמובילה לשלל מעקות ברזל מרהיבים

כיצד נפחות הופכת מעקה ברזל פשוט למעקה ברזל מרהיב? ובכן נפחות היא אומנות שמתמקדת בעבודה עם ברזל. כאן מדובר בתהליך שבו משחקים עם המוטות הקיימים, כך שבאמצעות שימוש מושכל בחום זוכים להצר, להרחיב ולכופף את החומר, כך שניתן ליצור אינספור דגמים מרשימים.

מעקות ברזל מיוחדים למדרגות

מעבר למה שמכירים, תמיד ניתן פתוח את הראש לגבי סוגים נוספים של מעקות ברזל למדרגות. כך למשל ניתן לשלב במעקה מברזל חומרים נוספים, כגון זכוכית ועץ. ניתן שהמעקה מברזל למדרגות ינוע מהרצפה ועד התקרה. ניתן למצוא מעקות שהם חלק מהמדרגה, כך שהם עוברים מהמישור האופקי למישור האנכי. ניתן למצוא מעקות שאין בהם זווית אחת ישרה, אלא הם גליים לכל האורך של גרם המדרגות וכדומה.

תחזוקה של מעקות ברזל

חשוב לדעת שבכול הנוגע לתחום של מעקות ברזל איכותיים, לא צריך לחשוב על תחזוקה, וזאת גם אם מדובר במעקה שמציע פיתוחים מורכבים וגוון בהיר. האומנם? ובכן כל עוד חומר הגלם איכותי ועומד בתקנים ניתן להיות רגועים בכול הנוגע לשריטות, מכות, חבלות ונזקי מזג האוויר. מכאן שגם אם מדובר במעקה ברזל למדרגות, לגג, או לגרם המדרגות החיצוני, ניתן ליהנות מאיכות מעולה.

תוספת של מעקה ברזל למדרגות בבניין משותף

לא פעם בעלי דירות שגרים בבניין משותף נדרשים להחליף או להתקין מעקות ברזל למדרגות ששוכנות מחוץ למבנה. כאן ראוי לדעת שנהוג שיש ברקע תקנון שמסדיר את סך החובות והזכויות בנושא, כזה שבין היתר נוגע לכללי בטיחות, ומכאן שגם להתקנה של מעקה לצד גרם מדרגות. מכאן שמדובר באחריות קולקטיבית, ועל כן כאשר ניגשים לסגור הזמנה, הכרחי לוודא שפונים אל מסגרייה איכותית.

מעקות ברזל למדרגות מבית פרגולה ישראלית

לסיכום נציין שאצלנו בפרגולה ישראלית מחכים לכם מעקות ברזל למדרגות שעומדים בתקנים המחמירים ביותר. מעקות ברזל שעשויים מחומרי גלם מובחרים, מתקינים ומעצבים מובילים, סדנה מאובזרת, היצע נרחב ופתרון מדויק עבור כל סוג ומיקום של גרם מדרגות. פרגולה ישראלית – מובילים בתחום מעקות ברזל למדרגות!

תמונות - מעקות ברזל למדרגות

בחירה נכונה מתחילה בידע. יש לכם שאלות בנושא? אנחנו כאן.

התקשרו עכשיו:

אנחנו מאמינים בידע. נשמח לסייע ולייעץ לכם על מגוון מוצרי אלומניום החדישים שלנו, כאלו שיהפכו את הסביבה והחצר שלכם מודרנית יותר.

להצעת מחיר מנצחת!

השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם

דילוג לתוכן