הצללה למרפסת

יש לנו מרפסת ואנו מחפשים פתרונות הצללה. במה עלינו להתחשב? איזה סוגי הצללות הן הכי יעילות? ואלו פתרונות הצללה קיימים? הכל על הצללה למרפסת שמש

עוד לפני חוק המרפסות שעבר לפני מספר שנים והרחיב עבור רבים את הזכות למרפסת נחשקת שמלבד הוספת שטח שימושי לדירה גם מאפשרת לנו לשהות באוויר הפתוח ואף להנות מזיו קרני השמש מבלי לעזוב את הבית. אין לאף אחד ספק שקיומה של מרפסת גם מעלה את שווי הנכס שלנו וגם את ההנאה אותה נוכל להפיק ממנו.  יחד עם זאת, הקיץ בישראל שופע בשמש חזקה במיוחד ולצד היתרונות הגדולים בכך אנו נשאף גם לווסת את החשיפה אליה על ידי פתרונות הצללה למרפסת.  לפני שנחל במחקר או נקבל הצעות מחיר עלינו קודם להבין ולהחליט מה הוא הכיוון אליו אנו חותרים, האם אנו מעוניינים רק בפתרון שיניק צל למרפסת או שמא גם הגנה מגשם?  האם אנו מעוניינים בהצללה למרפסת שתחסום את רוב אור השמש או רק את חלקו וכדומה.  תחום הסוככים מציע לנו מגוון של פתרונות הצללה למרפסת ואנו פה כדי לעשות סדר בנושא.

מגוון רחב של פתרונות הצללה למרפסת למגוון שימושים וצרכים

ישנם מצבים בהם נבחר הצללה למרפסת שהיא אינה קבועה אלא דווקא מתקפלת, כזאת המאפשרת לנו ברגעים מסוימים גם חשיפה מלאה לשמיים. ישנן סוגי מרפסות המחייבות אותנו בפתרון הצללה קבוע.  לעיתים אנו נבחר בפתרון הצללה אטום לגשם ולעיתים שיקול זה לא יהיה בראש מעייננו.
בנוסף לכך ישנם סוככים המעניקים חסימה מוחלטת של קרני השמש וישנם כאלו החוסמים רק באופן חלקי. ישנו משחק של מעבר וחדירה של קרני שמש דרך החומר המצפה את הסוכך ונוכל לבחור היכן למקם את פתרון ההצללה למרפסת שלנו על הסקאלה הזו. 

אז אחרי שבחנו היטב את מגוון השיקולים וקיבלנו החלטה מושכלת לגבי פתרון ההצללה המתאים לאופי השימוש היום יומי במרפסת וגם מתחשב בתנאי הסביבה שלנו הכוללים רצון לפרטיות, הכיוון אליו פונה המרפסת (מרפסת הפונה לצד דרום חשופה ליותר שמש מאשר לצד צפון…) והשאיפה שלנו להגנה מגשם או שדווקא פתרון של צל למרפסת הוא מספיק לנו, אנחנו נוכל לצמצם את האפשרויות הרבות ולבחור את פתרון ההצללה למרפסת המתאים ביותר. 

הצללה למרפסת
פתרונות הצללה למרפסת

סוכך קבוע או סוכך מתקפל?

יתכן ומבנה המרפסת שלנו והצד בכיווני השמיים אליו היא פונה לצד שיקולי הפרטיות יובילו אותנו למסקנה שאנו מעוניינים בפתרונות הצללה מתקפלים, כאלו שיעניקו לנו את האפשרות לחשיפה מלאה לשמיים בימי חורף נעימים או בשעות הערב של עונות הקיץ האביב והסתיו יחד עם האפשרות לפתוח את הסוכך בשעות בהן השמש יוקדת או בזמן גשם. פתרון הצללה למרפסת מסוג זה מעניק לנו גמישות מירבית. יחד עם זאת בהתחשב באותם שיקולים אולי נחליט שאנו מעוניינים דווקא בפתרון הצללה למרפסת שהוא קבוע, כזה המספק בין אם זאת רק הצללה או גם הגנה מגשם אבל לאורך כל השנה וכל שעות היום. למגוון השיקולים נוספים גם שיקולים של עמידות, תחזוקה ונראות.  ישנם בשוק פתרונות הצללה מתקפלים ומגוונים, אנו נסקור בהמשך את הנפוצים והטובים שבהם וכמובן שלצידם קיימת האפשרות להצללה קבועה וגם פה ישנו מגוון של פתרונות המתאים לצרכים שונים וכמובן גם לטעם עיצובי והמראה כללי של הבית או הדירה. הפתרון הנפוץ ביותר להצללה מתקפלת - סוכך זרועות

אולי כבר יצא לכם לשמוע את המושג סוככי זרועות בעבר, זה מפני שאלו מהווים את סוג פתרונות הצללה למרפסת הנפוצים ביותר. זהו פתרון הצללה איכותי נוח ופשוט ליישום והתקנה. הוא נקרא כך משום שהוא מכיל זרועות אשר נושאות עליהן את משקל הסוכך עצמו ומהוות מסגרת שלד המספק עמידות ויציבות לסוכך. הזרועות הינן מתקפלות והן נושאות עליהן סוג בד נגלל בעל רמות אטימה משתנה לאור וגם בעל אטימות למים. סוכך זרועות הוא פתרון הצללה שטוח המאפשר זרימת אוויר מעליו ומתחתיו בצורה חופשית. עם זאת חשוב לדעת כי סוככים מסוג סוכך זרועות אינו מיועד להגנה מפני תנאי מזג אוויר קשים בזמן החורף כאשר בחוץ משתוללת רוח חזקה אשר יכולה להזיק לזרועות הסוכך. למי שמבקש הצללה למרפסת אבל מוכן לוותר על ההגנה מגשם (שכן פעמים רבות הגשם והרוח הולכים יחד ואנו פשוט לא ניקח סיכון ונקפל את הסוכך בזמני סערה) זהו בהחלט פתרון הצללה למרפסת שהוא זול, פשוט, אמין ויעיל מאוד. יחד עם זאת הוא כן יגן עלינו בימי גשם קל אשר לא כולל רוחות חזקות. סוכך זרועות יכול להיות חשמלי או ידני הכל תלוי בתקציב כמובן. אמינותם של מנגנוני הפתיחה והסגירה החשמליים גדולה והם מחזיקים לאורך שנים רבות. וגם אם תבחרו בפתרונות גלילה ידניים, אלו אינם קשים או מסובכים לתפעול. 

סוכך מרקיזה

סוכך המרקיזה הוא סוג נוסף של פתרון הצללה למרפסת אשר מתאים יותר לכל עונות השנה ומציג עמידות גבוהה יותר מפני רוב תנאי מזג אוויר הקשים. גם סוכך המרקיזה הוא סוכך מתקפל אך כזה אשר מכיל גם "כנפיים" הסוגרות את הסוכך מהצדדים ומספקות מלבד יציבות ועמידות גבוהות יותר גם הגנה נוספת מפני חדירת קרני שמש וגשם מהצדדים. היתרונות העיקריים של סוכך המרקיזה לאספקת צל למרפסת הוא בעמידות הגבוהה יותר, ניתן לסמוך עליו בימי גשם ותנאי מזג אויר קשים יותר מאשר נוכל על סוכך זרועות, הוא גם מתקפל וגם מספק הגנה מהצדדים. חסרונותיו נובעים בעיקר מהצורה שלו שהיא רבע עיגול ולכן מגבילה את שטח הכיסוי שלו החוצה לתוך המרפסת. סוככי מרקיזה מיועדים כפתרונות הצללה למרפסת שמש קטנה יחסית. גם הם פשוטים יחסית להתקנה, אינם יקרים, אמינים ועמידים לאורך שנים ומספקים הגנה טובה משמש

סוככי מסך וסוככי מסילה

אלו הם סוגים שונים של פתרונות הצללה למרפסת אשר נועדו לספק לנו הגנה אנכית מפני שמש. סוכך מסך כשמו כן הוא משמש כמעין מסך הנגלל מלמעלה כלפי מטה וחוסם את כניסת השמש מהצדדים או מהחזית. ניתן להשתמש בו גם כהגנה מפני גשם או רוח קרירה או הוא אינו מספק לנו הצללה עילית.  

ישנם מקרים, בעיקר במרפסות הפונות דרומה בהם נרצה פתרונות הצללה למרפסת שמש הכוללים גם סוג הגנה זו בנוסף להצללה העילית.

סוככי מסילה הם למעשה סוג של סוככי מסך הכוללים גם מסילה עליהם נע הסוכך כך שנוכל לעצור אותו במיקום משתנה ועל ידי כך לשלוט ברמת ההצללה.  פעמים רבות פתרונות הצללה למרפסת גג דורשים גם הגנה ורטיקלית וסוככי מסילה אשר יכולים לספק לנו הגנה חלקית או מלאה בכל אחד מהצדדים ובצורה כזו הניתנת לשליטה מלאה בשונה למשל מסוככי מרקיזה. סוככי מסך ומסילה מגיעים גם עם שליטה ידנית וגם חשמלית.

היתרונות והחסרונות בסוככים מתקפלים

סוככים מתקפלים משמשים כפתרונות הצללה למרפסת בעלי נוחות שימוש לצד גמישות גבוהה המאפשרת לנו גם לפתוח אותם לגמרי ולהיות חשופים לשמיים מתי וכאשר נחפוץ בכך. הם זולים יחסית לרכישה ולהתקנה, ניתן לקבל אותם עם שליטה ידנית או שליטה חשמלית אשר ניתנת לחיבור גם למערכות של בית חכם. מצד שני הם עמידים פחות מפתרונות הצללה קבועים וגם עלולים להינזק בסערות קשות ולדרוש תחזוקה או תיקונים לאורך השנים.  כמו כן מבחינה עיצובית טהורה, מגוון האפשרויות הזמין לנו כפתרונות הצללה למרפסת שמש הוא גדול משמעותית כאשר אנחנו בוחרים בפתרון הצללה קבוע על פני זה המתקפל וגם האפשרות להתאים את העיצוב לבית עצמו גדולה יותר. בנוסף לכך, כאשר אנחנו מעוניינים בהגנה מוחלטת מפני כל סוג מזג אוויר וגם נגד סופות וסערות קשות הכוללות גשמי זעף ורוחות חזקות, אז ברור שפתרונות הצללה מתקפלים לא יספקו לנו את המענה הטוב ביותר. חיסרון נוסף של הסוככים המתקפלים הינו בשטח הכיסוי שהוא מוגבל יחסית לעומת סוככים קבועים. 

הצללה למרפסת בעזרת סוככים קבועים ופרגולות

יתרונותיהם הגדולים של פתרונות הצללה למרפסת המגיעים בדמות סוככים קבועים הם גם בשטח הכיסוי הגדול משמעותית מאשר יכולים לספק אלו המתקפלים וגם בעמידות הגבוהה משמעותית לכל תנאי מזג האוויר.

כאשר אנו נבקש פתרון צל למרפסת גדולה במיוחד, כזאת העולה למשל בשטחה על 20 מטרים רבועים, אנו נאלץ לבחור בפתרון קבוע המבוסס שלדת מתכת אל חלד, אלומיניום איכותי או עץ במקרה של פרגולה בנויה, כמובן שהעדיפות היא תמיד פרגולות אלומינים בגלל התכונות והעמידות של האלומיניום אשר עמיד בכל מזג אוויר וכמובן לא מחליד.

פתרונות הצללה קבועים למרפסת מסוגלים לתת לנו מענה איכותי להצללה וגם להגנה מפני גשמים. גם פה נוכל לבחור בין עיצובים שטוחים או כאלו בעלי צורות כיפה המעניקים כיסוי גם מהצדדים. 

פתרונות הצללה קבועים מאפשרים לנו גמישות גדולה יותר בהתאמה לשטח הכיסוי וגם לעיצוב שנרצה להתאים לשאר הבית. הבניה היא לפי תכנון מקדים והזמנה ספציפית.  סוככים קבועים הם יקרים יותר באופן כללי אך ניתנים להתאמה אישית גבוהה, עמידים לאורך שנים ואינם דורשים תחזוקה או תיקונים. מצד שני כשמם כן הם, קבועים.

לכל פתרון הצללה למרפסת היתרונות והחסרונות שלו

לכל פתרון הצללה למרפסת בו נבחר יהיו את היתרונות והחסרונות שלו.  חלק מהיתרונות וגם החסרונות כבר מנינו קודם בתיאור של כל פתרון הצללה למרפסת אותו הצגנו. כאשר הבולטים והעיקריים בהם נהיה חייבים להתחשב הינם קודם כל שטח הכיסוי. שטחים גדולים מידי אם זה לרוחב או לעומק אינם מאפשרים פתרון הצללה מתקפל. שנית סוג ההצללה מבחינת עמידות ושימושיות לאורך עונות השנה. כאשר פתרונות הצללה מתקפלים אנחנו נעדיף באופן כללי לקפל בזמני סערה ולא להשאיר אותם פתוחים מחשש שינזקו מרוחות. 

גורם שלישי וקריטי מאוד המתייחס לבחירה בין פתרון הצללה קבוע או מתקפל הוא נושא הרישוי. בעוד פתרון הצללה מתקפל אינו דורש שום רישוי מהעירייה או המועצה, פתרון הצללה למרפסת שהוא קבוע דורש קבלת היתר כחוק. מבחינת שימושיות ישנו גם הצורך בגמישות, פתרונות הצללה מתקפלים מאפשרים לנו חשיפה מלאה לשמיים במידת הצורך, זהו נתון משמעותי אשר רבים יראו בו קריטי. מצד שני הגמישות העיצובית בהצללות הקבועות גדולה יותר מאשר באלו המתקפלות.  מבחינת עלויות התקנה, פתרון הצללה למרפסת שהוא מתקפל הוא בד"כ זול יותר מאשר פתרון הצללה קבוע. מבחינת תחזוקה, עם השנים כנראה שנידרש לשירות ותחזוקה לפתרון הצללה מתקפל, אם זה בדמות תיקון הבד שעלול לסבול מהתייבשות בשל קרני השמש החזקות ואם אלו קרעים או תקלות חשמליות.  

לעומת זה פתרון הצללה קבוע יחזיק לאורך שנים רבות יותר ללא צורך בתחזוקה למעט אולי ניקוי בסיסי או חידוש הצבע של קורות הברזל לאחר שנים רבות במידה ונוצרו בו קילופים. פתרון הצללה למרפסת הוא צורך חיוני בארץ שטופת השמש כשלנו

לא משנה באיזה פתרון הצללה נבחר, בארצנו שטופת השמש, פתרון הצללה למרפסת שמש הוא צורך חיוני לכל דבר, גם כדי שנוכל לשבת בה לאורך זמן וגם כדי שציוד ומתקנים שאנו משאירים בה לא יצרבו וינזקו מקרינת השמש.  מה שחשוב לפני שעושים החלטה על סוג פתרון הצללה זה לשקול היטב את הצרכים השונים ואופי השימוש שלנו לאורך עונות השנה. כמובן שאנשי מקצוע טובים יוכלו להאיר לנו נקודות חשובות שלא חשבנו עליהן במיוחד לאחר שבחנו את המרפסת עצמה, הרי הם מגיעים עם הניסיון והידע וחשוב לנו לקבל פתרון הצללה אופטימלי שאיתו נרוץ לשנים ארוכות. פתרון הצללה למרפסת שמש זה פרויקט שלא מבצעים כל יום ויש לו מלבד השלכות פרקטיות גם השלכות עיצוביות לא מבוטלות. 

בחירה נכונה מתחילה בידע. יש לכם שאלות בנושא? אנחנו כאן.

התקשרו עכשיו:

אנחנו מאמינים בידע. נשמח לסייע ולייעץ לכם על מגוון מוצרי אלומניום החדישים שלנו, כאלו שיהפכו את הסביבה והחצר שלכם מודרנית יותר.

להצעת מחיר מנצחת!

השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם

דילוג לתוכן